Usunięcie zęba mlecznego Warszawa Bemowo

Usunięcie zęba mlecznego Warszawa Bemowo

Usunięcie zęba mlecznego przeprowadzamy w gabinecie w Warszawie na Bemowie. Szacuje się, że co drugi 3-latek w Polsce ma próchnice. To naprawdę bardzo alarmujący fakt. Czasem jest ona na tyle zaawansowana, że trzeba zastanowić się na usunięciem zęba mlecznego u dziecka. To niedobrze, bo zęby mleczne mają służyć do chwili fizjologicznej ich utraty, która jest związana z wyrzynaniem się zębów stałych. Te zaczynają wychodzić z dziąseł dopiero około 6 roku życia. Przy założeniu, że ekstrakcja zęba mlecznego nastąpiłaby w 3 roku życia dziecka, do wyrośnięcia zęba stałego pozostają co najmniej 3 lata. To wystarczający czas, żeby przy nieprzeprowadzeniu leczenia protetycznego, dzieci, u których zostały usunięte mleczaki z próchnicą, zaczęły czuć pierwsze skutki niewypełnienia luki po utraconym zębie.

Zbyt szybkie usuwanie zębów mlecznych

Czy to znaczy, że zębów mlecznych nie powinno się zbyt szybko usuwać? Oczywiście, że nie! Za każdy razem trzeba wykonać dokładny bilans potencjalnych zysków i strat, które wynikają z wyboru ekstrakcji albo pozostawienia mleczaka w jamie ustnej. Najważniejszym kryterium musi być zdrowie zębów stałych oraz całego organizmu. Gdy ortodonta zaleci zachowanie zęba mlecznego w szczęce tak długo, jak tylko się da, a dentysta zadecyduje, że ten sam ząb trzeba usunąć, ponieważ toczy go zgorzel oraz nie nadaje się do leczenia zachowawczego. Trzeba wtedy zgodzić się z zaleceniami stomatologa. Zdrowie dziecka jest o wiele ważniejsze niż estetyczny uśmiech. Jednocześnie nie można rezygnować z działań, które sprawią, że dziecko będzie miało przepiękny, równy uśmiech. Po ekstrakcji mleczaka trzeba wypełnić powstałą po zębie lukę utrzymywaczem, czyli tak zwaną potezką dziecięcą.  Proteza musi zabezpieczać przestrzeń w tym rejonie do czasu wyrośnięcia zęba stałego.

Usunięcie zęba mlecznego Warszawa Bemowo - Jakie są wskazania do usunięcia zębów mlecznych?

Gdy zęby mleczne są zdrowe, to sytuacja jest oczywista. Muszą wypaść same albo z uwagi na wskazania ortodontyczne, muszą zostać usunięte wtedy, gdy zaleci to specjalista, który prowadzi leczenie. Usuwać trzeba również mleczaki zdrowe, które zaburzają wyrzynanie się zębów stałych. Zęby mleczne chore lub z wadami rozwojowymi, powinny być usunięte. Gdy zęby mleczne są martwe, mają torbiele lub są chore, szczególne, gdy są przyczyną zakażeń tkanek miękkich lub twardych, toczy je zgorzel oraz nie ma szans na leczenie zachowawcze, to muszą być usunięte tak szybko, jak to tylko możliwe. Ząb ze zgorzelą stanowi większe zagrożenie dla zawiązka zęba stałego, niż nieprawidłowości zgryzowe lub stłoczenia zębów. Jest też poważnym zagrożeniem dla zdrowia ogólnego dziecka.

Usunięcie zęba mlecznego Warszawa Bemowo dentysta

Usunięcie zęba mlecznego Warszawa Bemowo

Usuniecie zęba mlecznego dalsze wskazania

Wskazaniem do ekstrakcji zębów mlecznych są również wady rozwojowe twarzy lub jamy ustnej. Gdy nie ma możliwości leczenia zachowawczego lub byłoby ono nieopłacalne, przy urazach zębów, które powodują ich przemieszczenie, zwichnięcie lub złamanie, to należy je usunąć. Dlaczego trzeba usuwać zęby mleczne ze zgorzelą? Zgorzel miazgi to jedna z postaci martwicy zębów. Są za nią winne bakterie beztlenowe. Taki stan jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka, bo może prowadzić do stanów zapalnych tkanek okołowierzchołkowych.

Ekstrakcja zęba mlecznego Warszawa Bemowo - Kiedy nie usuwać zębów mlecznych?

Najważniejszym przeciwskazaniem do usunięcia zębów mlecznych jest nowotwór w okolicy, w której znajduje się ząb przeznaczony do ekstrakcji albo okolicy, która sąsiaduje bezpośrednio ze zmianą nowotworową. Nie można przeprowadzać ekstrakcji również wtedy, gdy ząb nie powoduje ostrych zakażeń miejscowych i odogniskowych. Taka sama sytuacja występuje również, gdy są wskazania do leczenia zachowawczego, na przykład nie ma okołowierzchołkowych. Dotyczy to również urazów siekaczy u dzieci przed 4 rokiem życia oraz zębów bez zawiązka zęba stałego.

Zobacz też:

USUNIĘCIE ZĘBA MLECZNEGO WARSZAWA BEMOWO - KONTAKT

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące usunięcia zęba mlecznego oraz wizyt u chirurga stomatologa stomatologa na Bemowie w Warszawie.