Resekcja wierzchołka korzenia zęba Warszawa Bemowo
Resekcja wierzchołka korzenia zęba to odcięcie wierzchołka korzenia zębowego oraz usunięcie wszystkich otaczających korzeń zmian w kości. Resekcję korzenia wykonuje się na przykład w przypadku zmian chorobowych, których nie da się wyleczyć za pomocą leczenia endodontycznego, czyli kanałowego. Resekcja zęba nie boli. Natomiast cena zabiegu jest zależna między innymi od jego trudności. Jakie są przeciwskazania? Ile goi się taki ząb? Ile trwa resekcja korzenia zęba? Resekcja wierzchołka korzenia zęba wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie na Bemowie.
Resekcja wierzchołka korzenia zęba Warszawa Bemowo -Kiedy wykonać resekcję wierzchołka korzenia zęba?
Resekcja wierzchołka korzenia zęba, potocznie nazywana resekcją zęba jest zabiegiem polegającym na odcięciu wierzchołka korzenia zęba razem z usunięciem wszystkim zmian w kości, która otacza korzeń. Wykonywana jest przez chirurga stomatologa. Zabieg ten jest wykorzystywany w przypadku, gdy nie ma możliwości właściwego przeprowadzenia leczenia kanałowego, na przykład w sytuacji trudno gojących się zmian zapalnych, torbieli lub ciał obcych w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Resekcja korzenia zęba umożliwia zachowanie zęba w jamie ustnej.
Kiedy wykonujemy zabieg resekcji korzenia zęba
Do zabiegu usunięcia korzenia zęba skłaniają głównie wszystkie zmiany chorobowe w kości, które nie poddają się leczeniu endodontycznemu i nie przekraczają 1/3 długości korzenia. Wchodzą tutaj w grę między innymi: ziarniniaki okołowierzchołkowe, torbiele lub ograniczone zapalenie kości. W dodatku zabieg resekcji korzenia wskazany jest przy złamaniu przywierzchołkowej części korzenia, w szczególności jeżeli towarzyszy mu stan zapalny. Usunięcie części korzenia może być potrzebne przy powikłaniach po leczeniu kanałowym, takim jak: narzędzia pozostawione w kanale korzeniowym, zwężenia kanału, zagięcia wierzchołka lub zębiniaki, materiały stomatologiczne przepchnięte poza wierzchołek korzenia lub niedopełnienie kanału korzeniowego.
Resekcja korzenia zęba – jak wygląda przeprowadzenie resekcji w Warszawie na Bemowie
W naszym gabinecie na Bemowie w Warszawie przed zabiegiem resekcji korzenia zębowego lekarz musi przeprowadzić szczegółowy wywiad medyczny i wykona niezbędne badania, w tym zdjęcie rentgenowskie. Chirurg podejmuje również decyzję o tym, czy korzeń zęba powinien być wypełniony przed zabiegiem, czy w jego trakcie.
Czy resekcja zęba jest bolesna? Jak wygląda?
Czy resekcja zęba jest bolesna? Zabieg jest bezbolesny. Jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Usunięcie wierzchołka korzenia trwa od 30 do 60 minut. Po znieczuleniu miejsca zabiegu lekarz nacina błonę śluzową oraz odsłania kość. Później przy pomocy specjalnych wierteł usuwa część kości i odsłania korzeń zęba. Kość oczyszcza się ze wszystkim zmian zapalnych. Natomiast wierzchołek korzenia zostaje odcięty. Następnie chirurg wyrównuje wszystkie ostre brzegi kości oraz sprawdza czy ubytek został dokładnie oczyszczony. W dalszej kolejności wypełnia kanał od strony odciętego wierzchołka. Jednak tylko wtedy, gdy nie zrobił już tego wcześniej. Gdy ubytek w kości jest spory, potrzebne może być wypełnienie go specjalnymi materiałami kościozastępczymi, które ułatwiają gojenie. Później rana jest zszywana.
Jakie są wskazania po zabiegu resekcji korzenia zęba?
Lekarz po zabiegu resekcji korzenia ma obowiązek udzielić wszystkich wskazówek. Na początku warto jest zastosować zimny okład na operowaną okolicę, bo po resekcji korzenia zęba wystąpić może opuchlizna. Bolesne objawy, takie jak obrzęk lub miejscowa bolesność znikają najczęściej po paru dniach. Po resekcji zęba chirurg stomatolog, jeżeli jest to konieczne, przepisze również antybiotyk oraz mocniejsze leki przeciwbólowe. Przez mniej więcej dwa tygodnie pacjent musi stosować papkowatą dietę. Szwy usuwa się zazwyczaj po siedmiu dniach. Całkowity czas gojenia po resekcji wierzchołka korzenia zęba to najczęściej kilka miesięcy. Ubytek kostny wypełnia się skrzepem, który przez tkankę łączną zamienia się w kość. Wygojenie błony śluzowej w miejscu zabiegu resekcji korzenia ma miejsce najczęściej po 2–3 tygodniach. Pacjent co kilka miesięcy musi być kontrolowany przez lekarza, który wykonuje odpowiednie badanie, zdjęcia rentgenowskie. Sprawdza też stan wygojenia.
Zobacz też:
RESEKCJA WIERZCHOŁKA KORZENIA ZĘBAWARSZAWA BEMOWO - KONTAKT
W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące resekcji wierzchołka korzenia zęba oraz wizyt u chirurga stomatologa stomatologa na Bemowie w Warszawie.