Protezy zębowe Warszawa Bemowo

Protezy zębowe Warszawa Bemowo - stałe i ruchome

Protezy zębowe stosuje się, jeżeli w szczęce lub żuchwie brakuje paru zębów, lecz też w przypadku całkowitego bezzębia. Bywa tak, że mimo starań, sztuczne zęby stają się koniecznością. Zanim zdecydujesz się na protezę zębową, warto poznać możliwości, jakie daje protetyka. Opcji jest kilka, lecz rodzaj wybranej protezy zębowej jest zależny od ilości własnych zębów i zasobności portfela. Sprawdź, jakie są różnice pomiędzy protezami stałymi oraz ruchomymi. Nowoczesne technologie powodują, że sztuczne zęby lub szczęki trudno jest odróżnić od zębów naturalnych. Każdy brak w uzębieniu musi zostać uzupełniony, ponieważ powoduje różne zaburzenia. Zęby, które sąsiadują z luką, zaczynają się przemieszczać. Natomiast przeciwstawne się wysuwają. Może to sprawiać, że poszczególne zęby są zbyt obciążone i przez to rozchwiane. Brak zęba może powodować również zaburzenia zgryzu, zaburzenia funkcjonowaniu stawów żuchwowo-skroniowych. Obluzowane zęby są bardziej narażone na choroby przyzębia, szybciej ulegają uszkodzeniom, mogą nawet wypadać. Niepełny zgryz poza wadami wymowy skutkuje nieprecyzyjnym rozdrabnianiem pokarmu, co może prowadzić do zaburzeń trawienia. Protezy zębowe wykonujemy w naszym gabinecie stomatologicznym w Warszawie na Bemowie.

Protezy zębowe Warszawa Bemowo - Stałe uzupełnienia protetyczne (wkłady koronowe, implanty, licówki)

Najprostszymi uzupełnieniami są wkłady koronowe (korony zębowe), które odtwarzają część koronową zęba. W niektórych przypadkach mogą zastąpić standardową plombę. Kolor oraz kształt zęba mogą poprawić natomiast licówki. Te cieniutkie nakładki przykleja się do jego zewnętrznej powierzchni. Jest to również rodzaj stałej protezy. Odmiennym rodzajem jest korona mocowana na oszlifowanym zębie albo wkładzie koronowo-korzeniowym. Proteza stała to też most protetyczny, który może uzupełniać jeden lub kilka zębów. Rolę filarów mosty pełnią własne zęby. Ostatnio coraz częściej realizuje się mosty opierające się na implantach. Dają one możliwość uzupełnienia braku nawet kilku zębów, jednak jest to bardzo kosztowne rozwiązanie. Z tego powodu przy dużych brakach w uzębieniu wiele osób wybiera tańsze, standardowe rozwiązania protetyczne.

Rodzaje protez zębowych ruchomych

Można wyróżnić protezy częściowe lub całkowite. Przy ubytkach, które obejmują kilka zębów można stworzyć protezę częściową szkieletową lub nakładkową. Protezy szkieletowe są oparte na własnych zębach. To sprawia, że nie osiadają i przenoszenie sił żucia jest bardzo podobne do fizjologicznego. Co więcej są stabilniejsze, prostsze w utrzymaniu higieny, są związane z mniejszym ryzykiem występowania chorób przyzębia. Mają solidną, metalową konstrukcję, są bardziej delikatne, cieńsze, szybszej można się do nich przyzwyczaić. Bardzo często elementami, które pozwalają na ich umocowanie, są metalowe klamry. Jednak możliwe jest również zastosowanie specjalnych niewidocznych zatrzasków i zamków. Jest to dużo droższe rozwiązanie, bo wymagane jest założenie koron na część własnych zębów. Jednak część zamku jest w protezie, druga w koronie. Szacuje się, że aż 9 milionów Polaków nosi protezę zębową. Posiada ją co drugi Polak po 40. roku życia. Użytkownikami protez są zazwyczaj kobiety i osoby o średnim i wyższym wykształceniu.

Protezy zębowe Warszawa Bemowo

Protezy zębowe Warszawa Bemowo

Protezy nakładowe typu overdenture

Trzeci, rzadziej spotykany rodzaj protez ruchomych to protezy nakładowe typu overdenture. Opierają się one na korzeniach własnych zębów wyposażonych w różnego typu zaczepy. Stosuje się je przy resztkowym uzębieniu, kiedy korzenie zębów są zbyt słabe lub jest ich zbyt mało, aby mogły być filarami mostu. Montuje się na nich specjalne zatrzaski, które mocują ruchomą protezę odtwarzającą cały łuk zębowy. Zaletą protez szkieletowych oraz nakładowych jest ich stabilność. Dzięki nim można wykorzystać zęby oraz korzenie własne pacjenta albo implanty. To powoduje, że siły powstające w czasie żucia przenoszone są na kości szczęk w sposób fizjologiczny, analogicznie jak przy naturalnym uzębieniu.

Zobacz też:

PROTEZY ZĘBOWE WARSZAWA BEMOWO - KONTAKT

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące protez zębowych oraz wizyt u lekarza protetyka na Bemowie w Warszawie.