Stomatologia Warszawa Bemowo

Stomatologia Warszawa Bemowo

Lekarz stomatolog, inaczej lekarz dentysta jest absolwentem kierunku lekarsko-dentystycznego na uczelni medycznej. Natomiast stomatologia jest działem medycyny zajmującym się diagnozowaniem oraz leczeniem wszelkich schorzeń i chorób, które wiążą się z zębami, przyzębiem i jamą ustną. Stomatolog zajmuje się również profilaktyką. Wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym powinny się odbywać co najmniej raz w roku. Dentyści zalecają, aby było to dwa razy w roku. Stomatologia jest dość obszernym działem medycyny, ponieważ składa się z kilku specjalizacji. Są to:    stomatologia zachowawcza z endodoncją (leczenie kanałowe), chirurgia stomatologiczna, chirurgia szczękowo-twarzowa, ortodoncja, periodontologia, protetyka oraz pedodoncja (stomatologia dziecięca).

Jakie są dziedziny stomatologii?

Stomatologia zachowawcza jest najbardziej popularnym działem. Obejmuje zabiegi, którym celem jest zlikwidowanie wszystkich zmienionych chorobowo tkanek zęba i ich odbudowa. Bardzo często lekarz dentysta stwierdza próchnicę, która jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą zębów. Wywołują ją bakterie. Gdy próchnica nie jest zbyt zaawansowana, to wystarczy usunąć chorobowe zmiany oraz założyć plombę. Natomiast jeżeli mamy do czynienia z bardziej rozwiniętą próchnicą, zazwyczaj jest potrzebne leczenie kanałowe. To znaczy usunięcie chorej miazgi, oczyszczenie kanału zęba. Następnie należy go wypełnić pastą stomatologiczną oraz założyć wypełnienie. Pedodoncja (stomatologia dziecięca) polega na leczeniu zębów u dzieci, zarówno mlecznych, jak i stałych. Ważna w tym dziale jest również profilaktyka, które obejmuje naukę prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej. Ortodoncja zajmuje się korygowaniem wad zgryzu. Natomiast protetyka ma na celu uzupełnienie utraconego lub zniszczonego uzębienia. W tym przypadku można wykonać leczenie różnymi metodami. Od mostów protetycznych, przez korony, licówki, aż do zastosowania implantów. Stomatolog periodontolog przyjmuje osoby z chorobami przyzębia i błony śluzowej jamy ustnej. Chirurg stomatologiczny i chirurg szczękowo-twarzowy zajmują się schorzeniami lub chorobami zębów, przyzębia oraz jamy ustnej, które wymagają zabiegów lub operacji chirurgicznych. Chirurgia stomatologiczna obejmuje głównie diagnozowanie oraz operacyjne leczenie chorób w obrębie jamy ustnej. Z kolei chirurgia szczękowo-twarzowa ma szerszy zakres. Zajmuje się operacyjnym leczeniem chorób twarzy, jamy ustnej i układu kostnego twarzowej części czaszki.

Stomatologia Warszawa Bemowo Stomatolog

Stomatologia Warszawa Bemowo

Jakie badania może wykonywać stomatolog?

Do stomatologa przychodzą bardzo często pacjenci, którzy skarżą się na ból lub nadwrażliwość zębów. Najważniejsze badanie to wywiad lekarski i ocena stanu uzębienia, błon śluzowych, dziąseł oraz łuków zębowych przy pomocy właściwych narzędzi stomatologicznych. Czasem potrzebne jest wykonanie RTG pojedynczego zęba. Lekarz dentysta może zlecić również zrobienie pantomogramu, czyli zdjęcia rentgenowskiego. Dzięki niemu otrzymujemy panoramiczny obraz wszystkich zębów. Pozwala to wykryć zmiany chorobowe, których nie da się zobaczyć w czasie rutynowego badania. Istnieją następujące wskazania do wykonania pantomogramu: próchnica, ocena wykonania leczenia kanałowego, choroby przyzębia, zabieg usunięcia zębów zatrzymanych. Za sprawą pantomogramowi można wykryć też pozostałe po wyrwania zęba korzenie lub na przykład torbiele, które nie dają żadnych objawów bólowych. Jeżeli jest podejrzenie bardziej skomplikowanych schorzeń zęba albo przezębia to stomatolog ma prawo zlecić zrobienie tomografii komputerowej czy badania USG.

ZAPISZ SIĘ NA WIZYTĘ DO STOMATOLOGA. ZADZWOŃ: (+48) 500 283 390

Jakimi chorobami zajmuje się stomatologia?

W naszym gabinecie w Warszawie na Bemowie stomatologia zajmuje się schorzeniami oraz chorobami, które są proste do leczenia i można je wykonać w gabinecie stomatologicznym. Oddzielną częścią stomatologii jest przeprowadzanie skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, które czasem wiążą się z pobytem w szpitalu. Najczęstsze choroby z dziedziny stomatologii to: choroby próchnicowe zębów (w tym: zapalenie miazgi, zgorzel zęba, ropień),    choroby przyzębia, kwasowa erozja szkliwa, afty, zapalenia dziąseł i nowotwory jamy ustnej. Wykonuje się najczęściej następujące zabiegi stomatologiczne: chirurgiczne usuwanie zębów (mlecznych, stałych lub zatrzymanych), leczenie kanałowe zębów, resekcja wierzchołka korzenia zęba, płukanie kieszonki dziąsłowej, usuwanie ropni, usuwanie lub wyłuszczanie torbieli np. gruczołów ślinowych lub z kości szczęki, chirurgiczne leczenie chorób przyzębia, usuwanie nadziąślaka, leczenie chorób ślinianek i żuchwy, leczenie złamań kości szczęki, leczenie zębopochodnego zapalenia zatok szczękowych,     rekonstrukcja tkanek miękkich jamy ustnej i chirurgiczne leczenie złamań zębów oraz wyrostka zębodołowego.

Stomatologia  zachowawcza dzieci i dorosłych Warszawa Bemowo

Stomatologia  zachowawcza dzieci i dorosłych zajmuje się leczeniem próchnicy zębów oraz odbudowa estetyczną zębów z próchnicą oraz z niedorozwojem tkanek twardych. Rozwojowi próchnicy sprzyja niewłaściwa higiena jamy ustnej, dieta bogata w węglowodany oraz nieprawidłowa budowa zębów. Leczenie próchnicy polega na opracowaniu ubytku i wypełnieniu materiałami najwyższej jakości. Wszystkie zabiegi wykonujemy w znieczuleniu aby zwiększy komfort pacjenta. Niezmiernie ważna jest profilaktyka, która prowadzi do wzmocnienia tkanek zębów i minimalizuje ryzyko próchnicy.

Do podstawowych zabiegów profilaktycznych zaliczamy: czyszczenie zębów, fluoryzacje i lakowanie zębów. Nieleczona próchnica prowadzi do dolegliwości bólowych na skutek  stanów zapalnych miazgi i konieczności leczenia endodontycznego (kanałowego). Stosujemy materiały najwyższej jakości zapewniający trwały efekt leczniczy i doskonałe właściwości estetyczne.

Zobacz też:

STOMATOLOGIA WARSZAWA BEMOWO - KONTAKT

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące stomatologii zachowawczej oraz wizyt u lekarza stomatologa na Bemowie w Warszawie.