Leczenie ortodontyczne nastolatków Warszawa Bemowo

Leczenie ortodontyczne nastolatków Warszawa Bemowo

Zapraszamy na leczenie ortodontyczne nastolatków, Warszawa Bemowo to miejsce gdzie przyjmujemy naszych nastoletnich pacjentów. Problem nieprawidłowego zgryzu zazwyczaj zaczyna się już w dzieciństwie. To najlepszy czas, żeby rozpocząć leczenie ortodontyczne i ustrzec swoją pociechę przed komplikacjami w dorosłym wieku. Jeżeli widzisz, że Twoje dziecko ma nierówne uzębienie, niewyraźnie mówi lub oddycha przez usta, to warto zapytać o możliwe rozwiązania ortodontę. Jeżeli nie poszedłeś ze swoim dzieckiem do ortodonty w czasach dzieciństwa i jest ono już nastolatkiem, to jeszcze nic straconego. Nie już ustalonej z góry granicy wieku dla leczenia ortodontycznego. Jak rozpoznać problem z zębami u nastolatka? W prawidłowym zgryzie zęby górne są wyrównane z dolnymi. Nie są wychylone, nie nachodzą na siebie i nie ma pomiędzy nimi szpar. Nastolatek może swobodnie domknąć usta. Nie podrażnia sobie błon śluzowych od strony policzków lub warg krzywo wyrośniętymi zębami. Trzeba obserwować rozwój zgryzu u nastolatka i jeżeli coś nas niepokoi, udać się do ortodonty. Lekarz od razu zdiagnozuje potencjalne problemy ich źródło oraz zadecyduje, kiedy rozpocząć leczenie ortodontyczne u nastolatka. Dzięki temu wada zgryzu nie będzie się pogłębiać, a Twoje nastoletnie dziecko będzie się mogło cieszyć prostymi zębami.

Aparaty ortodontyczne dla nastolatków Warszawa Bemowo

To nie jest prawda, że krzywe zęby nie przeszkadzają nastolatkom. Wpływ grupy rówieśniczej jest bardzo duży i czasami u nastolatka mogą wystąpić kompleksy na punkcie krzywego zgryzu. Właśnie dlatego leczenie ortodontycznie jest najpopularniejsze wśród nastolatków. Z aparatami stałymi warto jest poczekać do 13-15 roku życia, bo wtedy mamy już prawie wszystkie zęby stałe. Wcześniej możemy stosować tradycyjne aparaty ruchome. Za każdym razem warto się zgłosić do ortodonty, który bada zgryz nastolatka, doradza najlepsze rozwiązanie i ustala plan leczenia. Jakie aparaty ortodontyczne dla nastolatków? Jeżeli chodzi o diagnostykę, to lekarz zleca wykonanie zdjęcia RTG cefalometrycznego i pantomograficznego.

leczenie ortodontyczne nastolatków Warszawa Bemowo

Leczenie ortodontyczne nastolatków Warszawa Bemowo

Wybór aparatu ortodontycznego dla nastolatków

Wybór aparatu ortodontycznego jest zależny od wieku pacjenta i rodzaju wady. Od tego jest zależna też długość procesu leczenia. Trwa on średnio od 18 do 36 miesięcy. Aparaty ruchome, to znaczy wyjmowane aparaty tymczasowe, których nie nosi się przez cały czas, ale zakłada tylko na noc lub na kilka godzin w ciągu dnia, są najczęstszą metodą korekty wad zgryzu u nastolatków. Są złożone z plastikowej płytki przylegającej do podniebienia i drucików, które nachodzą na zęby. Za pomocą specjalnego mechanizmu można regulować z jakim naciskiem aparat działa. Aparat ruchomy nadaje się do korekcji zbyt wąskiej szczęki, zredukowania łagodnych wad zgryzu, na przykład szpar między zębami. Niestety nie jest odpowiedni do leczenia ortodontycznego zaawansowanych wad zgryzu u nastolatków. Stosuje się je czasami jako retainer po terapii aparatem stałym dla podtrzymania efektu. Koszt takiego aparatu zaczyna się od 500 zł. Wymagane są wizyty kontrolne. Kolejną możliwością są aparaty ortodontyczne stałe. Na szczęście dla każdego nastolatka, nie są one już tak bardzo widoczne, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz w aparatach ligaturowych zamki mogą być białe lub przeźroczyste. Dzięki temu aparat nie rzuca się w oczy.

Jakie konsekwencje krzywego zgryzu?

Zaniechanie leczenia ortodontycznego u nastolatka w przyszłości będzie się wiązało z problemami zdrowotnymi. Przede wszystkim chodzi tutaj o problemy zdrowotne. Przeciążenia zębów, które mogą sprzyjać osłabieniu szkliwa, zgrzytaniu, kruchości, choroba okluzyjna zębów, utrudniona higiena jamy ustnej zwiększająca ryzyko próchnicy, stanów zapalnych i chorób dziąseł. Pozostałe problemy to: problemy z układem trawiennym, oddychaniem, wymogą, wyglądem twarzy, a nawet zaburzona motoryka oraz stabilizacja ciała. Dlatego już dziś warto rozpocząć leczenie ortodontyczne u nastolatka, jeżeli jest to konieczne.

 

Zobacz też:

  1. Leczenie ortodontyczne Warszawa Bemowo
  2. Leczenie ortodontyczne dzieci
  3. Leczenie ortodontyczne dorosłych
  4. Pierwsza pomoc - kłopoty z aparatem

Leczenie ortodontyczne nastolatków Warszawa Bemowo - kontakt

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące aparatów ortodontycznych dla nastolatków oraz wizyt u lekarza ortodonty na Bemowie w Warszawie.