Leczenie nadwrażliwych szyjek zębów Warszawa Bemowo

Leczenie nadwrażliwych szyjek zębów Warszawa Bemowo

Leczenie nadwrażliwych szyjek zębów przeprowadzamy w naszym gabinecie na Bemowie w Warszawie. Odsłonięcie szyjek zębów tworzy się przez obniżanie się poziomu dziąsła. Jest to problem wielu osób. Często może prowadzić do nieprzyjemnej, a nawet bolesnej nadwrażliwości zębów. Taka sytuacja powinna zwrócić uwagę pacjenta. Nie można tego bagatelizować o wiele lepiej jest skonsultować się z lekarzem dentystą, aby podjąć właściwe leczenie.

Przyczyny odsłonięcia szyjek zębowych

Powodów odsłaniania się szyjek zębowych jest dużo. Najczęściej spotykaną, a jednocześnie fizjologiczną  jest odsłanianie szyjek zębowych razem z wiekiem. Jest to całkowicie naturalny symptom u starszych osób. Jednak jeżeli taki proces występuje u ludzi młodych, to w grę wchodzą tutaj inne czynniki. Podstawowym z nich jest niewłaściwa higiena jamy ustnej. Zbierający się na powierzchni zębów osad, kamień i zawarte w nim bakterie prowadzą do stanu zapalnego przyzębia, który skutkuje obniżaniem się poziomu dziąseł i kości wyrostka zębodołowego. Niekorzystna jest zarówno zbyt mało zaawansowana codzienna pielęgnacja, jak i prowadzona zbyt intensywnie. Niewłaściwe szczotkowanie zębów przez stosowanie zbyt dużej siły, uciskanie dziąseł szczoteczką elektryczną, oczyszczanie zębów szczoteczką manualną okrężnymi ruchami albo używanie zbyt twardych szczoteczek do zębów, może wiązać się z negatywnymi konsekwencjami. Mechaniczne drażnienie dziąseł często powoduje ich obniżanie. Nadwrażliwość szyjek zębowych  może stanowić również powikłanie po leczeniu ortodontycznych, w szczególności w zębach, które były w dużym stopniu przemieszczane. Jednak może ono pojawić się też u osób, które nie miały leczonych wad zgryzu. Poziom dziąseł może się obniżać w zębach nieodpowiednio, nierównomiernie obciążonych, ustawionych w nienaturalnej pozycji i przeciążonych. Jakie są objawy odsłonięcia szyjek zębowych? Niektórzy pacjenci obserwują u siebie stopniowe obniżanie się poziomu dziąsła wokół zęba, ale najczęściej o wiele szybciej zauważają nadwrażliwość w zębie, w którym szyjka się odsłania. Nadwrażliwość zęba występuje jako ból w czasie spożywania zimnych lub gorących posiłków, kwaśnych lub słodkich dań albo w czasie zmiany temperatury otoczenia. Lekarz w czasie badania widzi specyficzną zmianą kształtu dziąsła, odsłonięcie korzenia zęba. W niektórych przypadkach może również występować w tym miejscu próchnica. Odsłonięte tkanki zęba są dużo mniej odporne na próchnicę.

Leczenie nadwrażliwych szyjek zębów Warszawa Bemowo

Leczenie nadwrażliwych szyjek zębów Warszawa Bemowo

Leczenie odsłoniętych i nadwrażliwych szyjek zębowych Warszawa Bemowo

Leczenie nadwrażliwych szyjek zębowych Warszawa Bemowo jest w bardzo dużym stopniu zależne od powodu powstania takiego stanu. Najczęściej, przy nieodpowiedniej, zbyt małej higienie jamy ustnej, zalecane jest specjalistyczne oczyszczenie zębów w gabinecie stomatologicznych i zmiana codziennych nawyków.

Jak odbywa się leczenie nadwrażliwych szyjek zębów Warszawa Bemowo

Lekarz powinien usunąć kamień nazębny i osady nazębne przez wykonanie skallingu i piaskowania zębów. Zęby po taki zabiegu należy zabezpieczyć fluorem, aby zmniejszyć ich wrażliwość i ochronić przed próchnicą. W dodatku przeprowadza się instruktaż higieny jamy ustnej. Pacjent musi każdego dnia staranne oczyszczać powierzchnie zębów szczoteczką manualną przez wykonywanie ruchów wymiatających albo stosowanie szczoteczek sonicznych. Codzienna higiena musi być uzupełniona używaniem nici zębowych lub irygatorów. Po wykonaniu zabiegów oczyszczania u osób z zapaleniem przyzębia zaleca się stosowanie płukanek z chlorheksydyną przez jakiś czas. Gdy powodem odsłaniania szyjek zębowych jest występowanie wady zgryzu, to wtedy zalecane jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego, bo zachowanie aktualnego stanu w jamie ustnej będzie prowadziło do pogłębiania się nadwrażliwości. Przy dużych recesjach miejscowych można przeprowadzić zabiegi chirurgiczno-periodontologiczne obejmujące przeszczepianie dziąsła.

Jak można leczyć nadwrażliwość szyjek zębów?

Jak można leczyć nadwrażliwość szyjek zębowych? Nawet, gdy rozwój choroby zostanie zatrzymany, to nadwrażliwość zębów przez cały czas może się utrzymywać. Pacjenci powinni unikać pokarmów, które mogą nasilać tego rodzaju dolegliwości. Zaleca się nie jedzenie cytrusów, kwaśnych napojów, bardzo gorących i bardzo zimnych potraw. Dobrym rozwiązaniem jest również stosowanie past do nadwrażliwych zębów.

Zobacz też:

 

LECZENIE NADWRAŻLIWYCH SZYJEK WARSZAWA BEMOWO - KONTAKT

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące leczenia nadwrażliwych szyjek zębów oraz wizyt u lekarza stomatologa na Bemowie w Warszawie.