Pierwsza pomoc – kłopoty z aparatem

Pierwsza pomoc - kłopoty z aparatem

Niebezpieczne sytuacje, które wiążą się z aparatem ortodontycznych, występują bardzo rzadko, ale w przypadku pojawienia się kłopotów, zawsze warto skontaktować się z ortodontą. Z reguły pacjent powinien odwiedzić gabinet, jeżeli odczuwa silny ból lub wystąpił u niego poważny problem z aparatem, którego nie jest w stanie rozwiązać samodzielnie. Gdy pacjent umówi się na wizytę, to obowiązkiem ortodonty jest udzielenie mu niezbędnej w tej sytuacji pomocy.

Czasami można sobie poradzić samemu

Chociaż może to być dla Ciebie zaskakujące, to faktem jest, że możesz samodzielnie rozwiązać wiele problemów z aparatem w oczekiwaniu na umówioną wizytę. Jednak jeżeli udało się rozwiązać problem oraz zniwelować uciążliwe objawy, to i tak należy skontaktować się z gabinetem ortodontycznym i umówić się na wizytę. Zbyt długie czekanie z naprawą lub wymianą aparatu może prowadzić do pojawienia się niepożądanych działań ubocznych oraz wydłużenia leczenia. Poniżej przedstawimy typowe problemy z aparatem ortodontycznym i podpowiemy, jak w danym przypadku powinna wyglądać pierwsza pomoc. Jeżeli problemu nie da się rozwiązać we własnym zakresie, to trzeba się skontaktować telefonicznie z gabinetem. Wtedy ortodonta udzieli Ci odpowiedniej porady i umówi termin wizyty.

Najczęstsze problemy z aparatem i pierwsza pomoc

Ból zębów po wizycie

Ból w jamie ustnej w ciągu pierwszy 3 do 5 dni jest czymś zupełnie normalnym. Wynika z przyłożenia do zębów dodatkowej siły, które zostaje zwolniona po mniej więcej tygodniu. Wtedy w ramach pierwszej pomocy należy wziąć standardowy środek przeciwbólowy. Bardzo skutecznie działa Ibuprofen. Po pierwszym założeniu aparatu ortodontycznego, wargi, policzki oraz język mogą być podrażnione od jednego do dwóch tygodni. Jest to okres przystosowywania się jamy ustnej do aparatu. Aby złagodzić objawy, należy nałożyć na aparat wosk lub silikon. Trzeba wtedy spożywać miękkie pokarmy. Najlepszym rozwiązaniem, aby zapobiec bolesności oraz ją złagodzić jest przepłukiwanie ust roztworem sody. Należy ją rozpuścić w szklance wody.

Ból dziąseł

Najczęstszym powodem bólu lub opuchlizny dziąseł jest zbyt mała dbałość o higienę jamy ustnej. Trzeba dokładnie szczotkować zęby po każdym posiłku. W miejscach trudno dostępnych, przyda się irygator. Tutaj również pierwsza pomoc w warunkach domowych będzie polegała na przepłukiwaniu ust roztworem sody. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę sody w szklance ciepłej wody, a później przepłukać usta. Zabieg ten można przeprowadzać tak często, jak to konieczne. Soda likwiduje drobnoustroje oraz obkurcza spuchnięte dziąsła.

Resztki jedzenia w komponentach aparatu

W takiej sytuacji należy usunąć pozostałości pokarmu, po prostu szczotkując zęby.

Łuk aparatu powoduje podrażnienie

Ze względu na stopniowe przemieszczanie się zębów, końce łuku zaczynają wystawać z rurek policzkowych oraz podrażniać policzki. Zamocowanie łuku może wygiąć się w czasie jedzenia, co może prowadzić do podrażnienia warg lub policzków. Trzeba skontaktować się z gabinetem ortodontycznym telefonicznie lub e-mailem w celu umówienia wizyty.

Odklejenie zamka od zęba

Jeden z zamków albo ligatur może się obluzować. Może to być rezultatem spożywania twardych albo kleistych pokarmów, gryzienia ołówka albo uraz spowodowanego aktywnością fizyczną. Nie jest to zazwyczaj nagła sytuacja, jeżeli nie towarzyszy jej ból lub dyskomfort. Gdy zamek trzyma się na łuku, to nie można go ruszać. Dobrym pomysłem jest pokrycie go woskiem. Jeżeli zamek odłączy się, trzeba go przynieść na kolejną wizytę. Trzeba też się na nią umówić. Trzeba skontaktować się z gabinetem nawet wtedy, gdy wizyta była już wcześniej umówiona, bo naprawy tego rodzaju zazwyczaj zajmują dużo czasu. Gabinet musi być odpowiednio przygotowany do takiej wizyty.

Zobacz też:

  1. Leczenie ortodontyczne Warszawa Bemowo
  2. Leczenie ortodontyczne dzieci Warszawa Bemowo
  3. Leczenie ortodontyczne nastolatków Warszawa Bemowo
  4. Leczenie ortodontyczne dorosłych Warszawa Bemowo

ORTODONCJA WARSZAWA BEMOWO - KONTAKT

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące aparatów ortodontycznych oraz wizyt u lekarza ortodonty na Bemowie w Warszawie.