Leczenie suchego zębodołu Warszawa Bemowo

Leczenie suchego zębodołu Warszawa Bemowo

Suchy (pusty) zębodół (poekstrakcyjne zapalenie zębodołu) to jedno z najczęściej występujących powikłań po wyrwaniu zęba. Jakie są przyczyny oraz objawy suchego zębodołu? Jak wygląda jego leczenie? Suchy zębodół (pusty zębodół) jest jednym z najbardziej bolesnych powikłań po usunięciu zęba. Leczenie suchego zębodołu przeprowadzamy w gabinecie w Warszawie na Bemowie. To schorzenie występuję u kilku procent pacjentów, u których wykonywano zabieg wyrwania zęba. Najczęściej pusty zębodół tworzy się po usunięciu zębów trzonowych dolnych. Niestety może on się pojawić w dosłownie każdym miejscu. Powstawania suchego zębodołu występuje częściej u kobiet niż u mężczyzn. Bardzo często ta przypadłość dotyczy pacjentów po 40 roku życia. Ekstrakcja oznacza zabieg usunięcia zęba z jamy ustnej. Procedura ta jest złożona z kilku etapów realizowanych kolejno przez stomatologa. Podczas zabiegu dochodzi do przerwania ciągłości błony śluzowej. Natomiast w miejscu usuniętego zęba tworzy się rana. W warunkach fizjologicznych zębodół po wyrwanym zębie wypełnia się krwią, która z czasem tworzy skrzep. Skrzeplina jest naturalnym opatrunkiem ochraniającym ranę. W procesie gojenia wiele zmian zachodzących w środku skrzepu prowadzi do odtworzenia ciągłości kości i błony śluzowej. Czasami dochodzi do zaburzenia tego procesu, co prowadzi do powstawania schorzenia nazywanego właśnie suchym zębodołem lub inaczej pustym zębodołem.

 Jakie są objawy suchego zębodołu?

Pacjent po usunięciu zęba, u którego rozwija się poekstrakcyjne zapalenie zębodołu, przychodzi do gabinetu stomatologicznego zazwyczaj 2 do 4 dni po zabiegu chirurgicznym. Wtedy pojawiają się pierwsze objawy suchego zębodołu. Na początku pojawia się ból, który stopniowo rośnie. Jest bardzo uciążliwy i pulsujący. Nie pozwala o sobie zapomnieć. Czasami promieniuje w kierunku ucha lub skroni. Czasami pacjenci skarżą się również na nieprzyjemny zapach z ust i zaburzenia smaku. Często ból prowadzi do nieprawidłowego przyjmowania pokarmów. W jamie ustnej widać pusty zębodół. Rana po usuniętym zębie może być wypełniona resztkami skrzepu i tkanek martwiczych. Lokalne węzły chłonne które znajdują się pod żuchwą, mogą być trochę powiększone. Pacjenci nie wspominają zazwyczaj objawów ogólnych takich jak na przykład podwyższona temperatura ciała, czy symptomy grypopodobne. Najczęściej wymienia się następujące przyczyny powstawania suchego zębodołu: palenie papierosów, traumatyczny zabieg ekstrakcji, infekcje w obrębie jamy ustnej,     zaburzenia hormonalne, zaburzenia immunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi, niedobory żywieniowe i witaminowe, oraz nieprawidłowa higiena jamy ustnej.

Leczenie suchego zębodołu Warszawa Bemowo. Suchy zębodół

Leczenie suchego zębodołu Warszawa Bemowo

Zabieg leczenia suchego zębodołu Warszawa Bemowo

Gdy po zabiegu usunięcia zęba zauważymy niepokojące objawy konieczne jest udanie się do gabinetu stomatologicznego. Lekarz stomatolog, gdy już przeprowadzi badanie i postawi diagnozę, zabierze się za leczenie. Poekstrakcyjne zapalenie zębodołu z uwagi na bardzo silny ból jest schorzeniem wyjątkowo uciążliwym dla pacjenta. Trzeba wprowadzić leczenie objawowe, które polega przede wszystkim na zwalczaniu bólu. Gdy środki przeciwbólowe dostępne bez recepty nie przynoszą ukojenia, lekarz może podjąć decyzję o przepisaniu leku na receptę, który będzie bardziej skuteczny. Leczenie w gabinecie polega na oczyszczeniu rany z zalegających w niej zanieczyszczeń. Delikatnie przepłukuje się chory zębodół odpowiednimi roztworami, na przykład roztworem fizjologicznej lub wodorowęglanu sodu. Następnie do pustego zębodołu można zaaplikować lek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Ranę zabezpiecza się takim samym opatrunkiem jak po usunięciu zęba. Przepłukiwanie należy powtarzać regularnie aż do ustąpienia dolegliwości bólowych. Leczenie zębodołu trwa zazwyczaj od 7 do 10 dni. W sytuacji dołączenia się bakteryjnego zakażenia zębodołu potrzebne może być wdrożenie antybiotykoterapii. W domu zadaniem pacjenta jest utrzymywanie prawidłowej higieny jamy ustnej, w szczególności w okolicy suchego zębodołu.

Zobacz też:

LECZENIE SUCHEGO ZĘBODOŁU WARSZAWA BEMOWO - KONTAKT

W razie pytań zapraszamy do kontaktu. Odpowiemy na wszelkie pytania dotyczące zabiegu leczenia suchego zębodołu oraz wizyt u chirurga stomatologa stomatologa na Bemowie w Warszawie.