Chirurgia stomatologiczna

Czym jest chirurgia stomatologiczna?

Do chirurga stomatologa zgłaszamy się w momencie kiedy ząb nie kwalifikuje się już do leczenia zachowawczego (czyli tradycyjnej odbudowy materiałami wypełnieniowymi). W naszym gabinecie wykonujemy pełen zakres zabiegów chirurgicznych, min. zaszycie zatoki szczękowej, nacięcie i płukanie jamy ropnia, założenie sączka.

Usuwanie zębów mlecznych u dzieci

U dzieci usuwamy zęby mleczne aby zrobić miejsce wyżynającym się zębom stałym.  Zabiegi wykonujemy bezboleśnie w znieczuleniu miejscowym i przewodowym stosując najlepsze na rynku znieczulenia.

Usuwanie zębów u dorosłych

Ekstrakcja zęba stałego u dorosłych odbywa się, kiedy nie ma perspektyw na jego leczenie zachowawcze i uratowanie zęba.

Przyczyny usunięcia zęba stałego:

  • próchnica głęboka uniemożliwiająca odbudowę korony zęba
  • próchnica korzenia zęba
  • zmiany zapalne okołowierzchołkowe przy korzeniu lub korzeniach zębów
  • z przyczyn ortodontycznych i protetycznych (przygotowanie miejsca do uzupełnień protetycznych - protezy szkieletowe...)
  • zatrzymane i nie wyrżnięte w pełni zęby mądrości (ósemki), położone nienaturalnie w kości i pozostałe zęby nadliczbowe (dziewiątki)

Suchy zębodół

Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza stomatologa, kończy się z reguły powikłaniem po zabiegu w postaci suchego zębodołu. Suchy zębodół jest następstwem braku skrzepu tworzącego się po zabiegu usunięcia zęba. Skrzep nie utrzymuje się, z kilku przyczyn, którymi mogą być:

  • palenie papierosów i innych używek
  • płukanie jamy ustnej
  • gorące posiłki
  • alkohol
  • wzmożony wysiłek fizyczny

Resekcja wierzchołka korzenia zęba

Resekcja polega na odcięciu 1/3 wierzchołka korzenia zęba razem z usunięciem zmian zapalnych okołowierzchołkowych. Zabieg wykonuje się od strony policzka nacinając dziąsło i tworząc okienko pozwalające na wyłuszczenie zmian zapalnych z odcięciem wierzchołka korzenia zęba. Jest to ostatnia opcja uratowania zęba przed jego usunięciem. Zmiany zapalne przy korzeniu zęba mogą powstać z powodu niedokładnego przeleczenia kanału zęba.

Augmentacja

Augmentacja jest zabiegiem wypełnienia zębodołu po usunięciu zęba zastępczym preparatem kościotórczym w formie granulek. Preparat ten przyśpiesza odtwarzanie kości i gojenie się zębodołu szybciej i bezboleśnie w ciągu 5 - 6 tygodni.

W przypadku górnych zębów trzonowych i przedtrzonowych, gdy podczas zabiegu usunięcia zęba dojdzie do kontaktu z zatoką szczękową wtedy konieczne jest zastosowanie membrany zamykającej ubytek kostny w celu późniejszego zastosowania preparatu kościotwórczego.